You need to set up the menu from Wordpress admin.
Lis 24, 2011
marcin

Interpelacja w sprawie bezpłatnego internetu w Gorzowie Wlkp.

O bezpłatnym internecie w naszym mieście mówi się bardzo dużo. W 2007 roku radni PO wystąpili z tym pomysłem. W 2008 roku miasto wygrało przetarg na częstotliwości WiMAX. W 2009 wraz ze stowarzyszeniem Młodzi Dla Gorzowa zwracałem się z prośbą o ujęcie w budżecie środków na budowę internetu socjalnego. W 2010 powołano stowarzyszenie Lubuska Sieć Szerokopasmowa, które ma zająć się budową sieci na terenie północnej części naszego województwa.

Niestety – mimo 4 lat dyskusji na ten temat – poza testowym nadajnikiem na Urzędzie Miasta i powołaniem stowarzyszenia niewiele udało się zrobić.

Chciałbym pokazać przykład Drezdenka, gdzie pomysł budowy gminnej sieci i udostępniania mieszkańcom internetu pojawił się pod koniec 2009 roku. W lutym 2010 zatrudniono informatyka, który w dwa miesiące – przy wsparciu firmy konsultingowej – napisał i złożył projekt w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion. W efekcie na projekt, który będzie kosztować 2,5 mln zł miasto będzie musiało wyłożyć 375 tyś zł. W  czerwcu 2012 gminna sieć rozpocznie funkcjonowanie oferując monitoring miasta, zapewniając dostęp do internetu wszystkim jednostkom gminy. Ponadto po ustaleniu przez UKiE warunków – bezpłatny internet zostanie udostępniony mieszkańcom. Podobne projekty powstają w wielu miastach w Polsce.

W związku z powyższym proszę o udzielenie informacji:

1. Na jakim etapie są prace i jaki jest harmonogram powstawania sieci WiMAX w Gorzowie?

2. Czy są prowadzone prace nad przygotowaniem wniosku o środki unijne na wsparcie takiej inwestycji, jeśli tak proszę o informację kiedy taki wniosek zostanie złożony?

3. Ile do tej pory miasto wydało pieniędzy na obsługę koncesji na częstotliwości WiMAX, powstanie i funkcjonowanie stowarzyszenia Lubuska Siec Szerokopasmowa a także inne wydatki związane z siecią WiMAX w naszym mieście i regionie?

4. Czy miasto planuje rozbudowę sieci hotspotów w miejscach publicznych (parki, urzędy, szkoły…)?

5.  Czy prawdą jest, że poszczególne gminy wycofują się ze stowarzyszenia Lubuska Sieć Szerokopasmowa z uwagi na powolne tempo prac nad projektem?

Comments are closed.

Dyżury: Z uwagi na małe zainteresowanie moimi dyżurami zrezygnowałem z ich odbywania. Aby ułatwić dostęp do mnie zapraszam do kontaktu telefonicznego: 601 53 4321

Rada Miasta

Facebook

RAPORT Mama w Gorzowie

  • Facebook